شیوه ثبت شرکت در ایران به صورت گام به گام

شیوه ثبت شرکت در ایران به صورت گام به گام

شیوه ثبت شرکت در ایران به صورت گام به گام

Blog Article

راهنمای راه‌اندازی شرکت در کشور ایران مرحله به مرحله
مقدمه
تاسیس یک شرکت در ایران یکی از مهم‌ترین اقدامات برای شروع تجارت است. در این مطلب، به شما توضیح می‌دهیم که چگونه می‌توانید کسب و کار خود را ثبت کنید.
گونه‌های شرکت‌های تجاری در کشور ایراندر کشور ایران، انواع مختلف شرکت‌های کسب و کار وجود دارد که هر یک خصوصیات و ویژگی‌های منحصر به فرد را دارند. در این مقاله، به تشریح مهمترین گونه‌های شرکت‌های کسب و کار در کشور ایران می‌پردازیم.

شرکت سهامی گسترده
یکی از گونه‌های شرکت‌های بازرگانی در کشور ایران، شرکت سهامی گسترده است. در این نوع شرکت، بودجه به سهام تقسیم می‌شود و سهامداران می‌توانند سهم را تهیه کنند و در سود و زیان بیزینس سهیم شوند.

شرکت سهامی کوچک
نوع دیگری از شرکت‌های تجاری، شرکت سهامی کوچک است. در این مدل کسب و کار، اعتبار به سهم‌ها تقسیم می‌شود، اما تعداد سهامداران معین است و سهام قابل انتقال در بازار سهام نمی‌باشند.

شرکت با مسئولیت محدود
شرکت مسئولیت محدود، گونه دیگری از شرکت‌های کسب و کار در ایران است. در این نوع کسب و کار، مسئولیت شرکا به اندازه اعتبار وارد شده در شرکت محدود می‌شود و شرکا در در صورت قروض شرکت، تنها به مقدار سرمایه وارد شده پاسخگو خواهند بود.

شرکت تضامنی و همبسته
شرکت تضامنی یکی از شرکت‌های تجاری می‌باشد که در آن، مسئولیت‌ها شرکا به اندازه همه قروض بیزینس است. در این مدل بیزینس، هر یک از سهامداران مسئولیت‌ها نامحدودی در قبال قروض کسب و کار دارند.

شرکت نسبتی
شرکت نسبی مدل دیگری از شرکت‌های تجاری است که در این نوع، تعهد شرکا به میزان سهم الشرکه آنها در بیزینس بسته به به تمام قروض بیزینس محدود می‌شود.

شرکت همیاری
شرکت تعاون یکی از گونه‌های شرکت‌های تجاری است که با هدف تامین نیازهای اعضا و بهبود وضعیت اقتصادی شرکا راه‌اندازی می‌شود. در این مدل بیزینس، سود به تناسب سهم الشرکا سهامداران توزیع می‌شود.

جمع‌بندی
در این راهنما، به انواع مختلف شرکت‌های بازرگانی در ایران پرداختیم. هر کدام از این شرکت‌ها خصوصیات و شرایط ویژه خود را دارند که با توجه به نیازها و اهداف می‌توانید شرکت مناسب خود را گزینش کنید.


اولین گام: انتخاب عنوان شرکت
نخستین گام در فرآیند تاسیس شرکت، تعیین یک نام برای شرکت است. عنوان شرکت باید خاص باشد و با شرکت‌های دیگر متفاوت باشد.

گام دوم: نوشتن اساسنامه
در این گام، باید اساسنامه شرکت خود را بنویسید. این سند شامل جزئیات سهامداران، نوع کسب و کار، سرمایه اولیه و جزئیات دیگر است.

گام سوم: ثبت در سیستم دولتی
بعد از نوشتن اساسنامه، باید مشخصات شرکت را در سامانه ثبت شرکت‌ها ثبت کنید. جهت این اقدام، باید به سایت رسمی سازمان ثبت اسناد و املاک مراجعه کنید.

چهارمین گام: گرفتن مجوزهای مورد نیاز
با توجه به نوع کسب و کار کسب و کار، ممکن است نیاز به اخذ مجوزهای متعدد از ادارات مختلف داشته باشید. این مدارک شامل مجوزهای بهداشتی، مجوزهای زیست محیطی و مجوزهای تکنیکی می‌شود.

مرحله پنجم: افتتاح حساب بانکی
مرحله پایانی، باز کردن یک حساب به نام شرکت است. این حساب بانکی برای انجام تراکنش‌ها و مدیریت امور مالی بیزینس ضروری.

نتیجه‌گیری
تاسیس شرکت در کشور ایران با در نظر گرفتن گام‌های ذکر شده ممکن است. آرزو می‌کنیم این مطلب برای شما خوانندگان کارآمد باشد و بتوانید بیزینس خود را به راحتی تاسیس کنید.

منبع : مراحل ثبت شرکت

Report this page